Betül Karataş Yaman, Bilal Han ve Hüseyin Öznülüer tarafından 8-17 Mart 2019 tarihleri arasında Next Level AVM‘de “BİRİZ Resim Heykel Sergisi” etkinliği düzenlenecektir.

Ankara Heykel Sergileri ile ilgilenen, Resim ve Heykel sanatına meraklı tüm Ankaralı sanat severleri bekliyoruz.

Basın Bülteni

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Sanatın Gücüyle “Biriz” Mesajı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak Next Level Alışveriş Merkezi, birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Söyleşi, resim ve heykel sergisi, yaratıcı kadınları bir araya getiren tasarım pazarı etkinlikleriyle emekçi kadınlar 8 Mart Cuma günü Next Level’da anılacak.

Hapishanelerde yaşayan çocuklar gibi hassa gruplar üzerine çalışmalarını sürdüren ve “Kadın ve çocuklarımızın sesi olmaya, titreyen her yüreğe dokunmaya ve muhtaç elleri tutmaya devam edeceğiz” diyen Çalıkuşları Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel bir söyleşi düzenleyecek. 17.30’da gerçekleşecek söyleşide Av. Tülay Bekar ve Av. Gülten Ayana, toplumsal cinsiyet, Türk Medeni Kanunun kadınlara sağladığı haklar, kadınların korunmasıyla ilgili uygulamadaki sorunlar hakkında Moderatör Handan Kayakökü’nün sorularını yanıtlayacak. Düzenlenecek olan söyleşinin ardından “Biriz” isimli resim ve heykel sergisinin açılışı yapılacak.

Next Level Biriz Sergisinde Erzurum ve Ağrı’dan gelen sanatçıları ağırlıyor…

önce de farklı etkinlik, sempozyum ve sergiler için bir araya gelmiş olan sanatçılar, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kadının yeri ve önemini vurgulamak amacıyla bir araya gelerek kadın erkek dayanışması ile sanatın da gücünü kullanarak birlikteyiz hepimiz biriz ve birlikte olursak başarabiliriz mesajı verecekler. Heykeltıraş Bilal Han, Heykeltıraş Betül Karakaş Yaman ve Ressam Hüseyin Öznülüer tarafından düzenlenen Biriz isimli resim ve heykel sergisinin açılışı 18.30’da yapılacak. Daha

Düzenlenecek olan Biriz İsimli sergide eserleri ile yer alacak Heykeltıraş Betül Karataş Yaman Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü ve ardından, Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel dalında Tezli Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Fransa ve Avrupa’nın birçok ülkesinde sanat çalışmalarına katıldı. Halen İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi olan Yaman, çalışmalarına serbest olarak devam etmektedir. Yaman’ın eserleri kişisel sergilerinin yanı sıra, Paris, Japonya, Yunanistan ve Romanya gibi ülkelerde de sergilenmiştir.

Ağrı’da sürdürdüğü çalışmaları ile Biriz sergisinde eserleri sergilenecek olan Heykeltıraş Bilal Han, doğup büyüdüğü toprakların kültürüyle harmanlanan insana özgü olan tüm duyguların şiirlerden ruha, ruhtan heykele yansımasının anlatımcısıdır. Çalışmalarında Yunus Emre şiirlerinden yola çıkarak harflere estetik kaygılar gözetmiş, üçüncü bir boyut ve ruh kazandırmak adına harflerin bütünlüğünü ritmik hareketlerle ölümsüz hale getirmiştir.  Farklı malzemeler ve karışık sözcüklerin ritmik hareketleri sanki bir bulmaca gibi algıları açarak, dikkat toplanmasını ve içinde ki hislerin yansımasıyla kelimeleri ortaya çıkarma isteği uyandıran eserlerde,  şiirleri okuyabilme heyecanı katmayı hedefleyip, izleyicinin eserle bütünleşmesini sağlamaktadır.

Erzincan Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Eğitimi Anabilim Dalında Öğretim görevlisi olan DR. Hüseyin Öznülüer’in eserleri de Biriz isimli sergide izlenebilecek. Sanatçı sergide atık nesnelerle oluşturulan eserleri ile yer alacak. Sanatçının eserlerinde kendi başına bir anlamı olan materyaller dâhil olduğu sanat nesnesinin içinde yeni anlamlara bürünmüştür. Farklı bir deyişle sanatçının eserlerinde kullandığı nesneler taşıdığı ilk anlamı içine alarak yapıtta yeni anlamlar üretmede sanatçıya yardımcı olmuştur.