Betül Karataş Yaman

  • Heykeltraş
  • Heykel
  • Ankara
  • Heykeltıraş

Blog

HAY/ELLER

Farklı şehirler, farklı kültürler içinde yaşayarak büyümek ne zordur. Yeniden alışma, yeniden tanımlama, çözümleme süreçleri kapındadır. Bazen bir hışımla yüzleşir tanırsın çevreni, bazen yine en başa döndük dersin, yorgunluğun gözlerinden okunur.

SÖZ HAKKI

Sanat için kavrulan, yıllarca çamura dokunmayı kısıtlı zamanlara sığdıran bir çocuk için ne büyük mutluluktur Heykel okumak. Hayallerinin peşinden koşan, sanatla yoğunlaşan bir hayat düşleyene en büyük hediyedir. Bilinçlidir, isteklidir, yağmuru beklemeye gerek yoktur. Özgürdür, sınırsız temas sınırsız biçimlendirme için, kendine katacak çok şeyi olduğunun farkındadır.

"KİŞİSEL ÇALIŞMALARDA FEMİNİZM..." (1-KİMLİK)

(1-KİMLİK) Kadının toplumsal etiketleri resmi kanunlarda erkeğe bağlı bir koşullanma ile belirlenmiştir. Kadının erkeğe tabi olma durumu, sadece gelenekçi toplumlara özgü değildir, modern devlet yasalarında da bu durum meşrulaştırılmıştır...

"KİŞİSEL ÇALIŞMALARDA FEMİNİZM..." (2-PARMAK İZİ)

Parmak izimiz değiştiremediğimiz tek kimliktir. Sadece insana özgü olmayan bu eşsizlik bir ağacın dokusunda veya taşın yapısında da mevcuttur. Öyle ki sadece doğaya sağlanan bu ayrıcalığı, diğer maddeler kıskanırcasına kendine özgü olanı sergilemek isterler.

YARATMA ÖYKÜSÜ “SERÜVEN”

İnsanoğlu düşünebilen bir varlık olması nedeniyle hayata ve yaşama karşı içinde beslediği merakla birlikte, kafasında oluşturduğu soruların cevabını almak için yüzyıllar boyunca araştırmış ancak doğanın ona verdiği ipuçlarından öteye pek fazla geçememiştir.

KADIN SÜREÇLERİ

Kavramsal Sanatta fikir ya da kavram çalışmanın en önemli boyutudur. Bir sanatçı, sanatın kavramsal herhangi bir formunu kullandığında bu bütün planlamanın ve karar vermenin daha önceden yapıldığını, icranın ise bir yükümlülükten kurtulma işi olduğunu ifade eder.

BİR KADIN HİKAYESİ “KIRMIZI”

Doğduğunda masumiyetin simgesi olan beyaz renk yüklenir kadına. Sonradan hayalleriyle bütünleşsin diye pembe yakıştırılmıştır kıyafetlerine, saçındaki tokasına… Renklerin cambazlığıyla tanışması, böyle başlar kadının... Blog | Heykeltraş Betül Karataş Yaman

ZEY..

Hayallerimin gerçeğe dönüşmesini seyredeceğimi hiç bilmeden…Yıllar önce seni ilk kez kucağıma aldığımda, köfte dudakların çarptı ilk gözüme, “aman Allah’ım bu kadar emek, onca çaba, orijinal eser yaratmak için değil de babasının kopyasını yapmak için mi?” diye sordum kendi kendime.“Hani nerede benim sanatçılığım?” diye düşündürdün önce, zamanla gördüm ki sağlam, güçlü ve özgür bir ruha imza atmakla onurlandırılmışım meğer.Nefes alabildiğimi ve yaş...